Skoro 6 dětí z 10 se po odchodu z dětského domova dopouští trestné činnosti, nejčastěji se potýkají s drogami, alkoholem, prostitucí a gamblerstvím. Dle výzkumu 70 % bezdomovců prošlo ústavní péčí.
Na základě této problematiky vznikl projekt ,,RESTART‘‘, který se zaměřuje na mladistvé v dětských domovech, kteří se blíží odchodu nebo již žijí mimo dětský domov.
A proto NFVK vysílá do dětských domovů tzv. PRŮVODCE.
Kdo je průvodce?
- vždy plnoletý, bezúhonný
- psychicky způsobilý, na základě splněné podmínky zákona číslo 109/2002 Sb. paragrafu 18 (další podmínky upravuje zákon číslo 563/2012 Sb., o pedagogických pracovnících)
- prošel osobním pohovorem s dětským psychologem
- má pedagogické vzdělání
- má praxi v oboru
- pro průvodce je povinné další vzdělávání s akreditovanými školiteli (jako je finanční gramotnost, sexualita, sebevzdělávání, psychická rovnováha mladistvého apod.)
- na práci každého průvodce dohlíží jednou měsíčně pověřený supervizor/psycholog
Cíl projektu:
- sestavit s mladistvými individuální plán (dokončené vzdělání, plynulý odchod z dětského domova, výběr vhodného zaměstnání, finanční hospodaření, bydlení, kvalitní vztahy, plnění povinností vůči státu)
- předat mladistvým co nejvíce zkušeností do běžného života
Plán projektu:
- setkání mladistvého a průvodce jsou založena na dobrovolné bázi a probíhají individuálně
- průvodce pracuje s mladistvým minimálně rok a půl před odchodem z dětského domova, a rok a půl po odchodu z dětského domova, do doby naplnění individuálního cíle mladistvého
- setkání probíhají 2x do měsíce, možnost také telefonického nebo online kontaktu mimo pravidelná sezení dle potřeb mladistvého
- projekt trvá po dobu školního roku
- možnost koučingu personálu dětského domova
- pravidelná komunikace s vedením dětského domova
,,Dítě z dětského domova ztrácí domov dvakrát!‘‘